Det är Kalle Anka som dominerar på julafton men som svar på Disneys tv-dominans skapades ett svenskt alternativ: Den 13-årige Karl-Bertil Jonsson.
Nu fyller den här klassiska animerade filmen 50 år.
Här kan du köpa e-boken.
En av våra mest älskade jultraditioner har inte med mat, pynt, tomtar eller ens julklappar att göra.
När en miljon svenskar sätter sig framför tv:n framåt kvällen så är det i stället en svensk Robin Hood som gäller: Karl-Bertil Jonsson.
Det här är en av våra allra yngsta jultraditioner. Det tecknade programmet om skolpojken som jobbar extra och sedan stjäl paket för att ge till de fattiga, visades första gången 1975.
Eftersom ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton” är en så galet populär klassiker så kunde vi inte låta bli att skapa den här e-boken.
Vi har letat upp 50 spännande fakta och trivia om det här klassiska julprogrammet.
Du får veta mer om dess skapare Tage Danielsson, tecknaren Per Åhlin och hur det gick till när berättelsen hamnade i tv-rutan.

Fakta
Namn: ”50 spännande fakta om Karl-Bertil Jonssons julafton”
ISBN: 978-91-88543-53-0
Publicerad: 2025-12-23.
Utgivare: E-boksförlaget.
Författare: Marcus Boee.
Tillgängliga format: PDF och EPUB
Storlek PDF-versionen: 65 sidor. 1 Mb.
Storlek EPUB-versionen: 3.000 ord.
Så här kan du låna e-boken.
Här kan du låna e-boken på biblioteket.
Om ditt bibliotek inte har e-boken i sitt utbud ännu – maila och påminn dem.
Så här kan du köpa e-boken.
Här finns e-boken hos Adlibris.
Kontakt: E-boksförlagets tjänstgörande redaktör

