Walter Cray från Paris. Författaren Julius Regis kompletta verk nr 3

En vinterkväll knackar det på hemma hos skådespelerskan Suzanne Chrisman i Stockholm och hon släpper in en nervös ung man. Några minuter senare är han mördad.

Det här blir starten för ett av detektivreportern Maurice Wallions svåraste fall.


Här kan du köpa e-boken.

Den här texten skrevs av den svenske deckarförfattaren Julius Regis (1889–1925) som var en del av den första svenska deckarvågen.

Många av hans texter handlar om den brottsbekämpande journalisten Maurice Wallion, ofta kallad problemjägaren, vars äventyr utspelar sig runt om i världen.

Trots att Julius Regis var en av Nordens mest populära författare så är mycket litet känt om hans liv. Det har därför uppstått en rad myter, bland annat att han skulle ha varit en puckelryggig dvärg.

Författaren debuterade med en novell år 1910 och hans första deckare, ”Blå spåret”, gavs ut 1916. Under sin korta karriär skrev han totalt 16 böcker.

Den här boken publicerades ursprungligen år 1917 med titeln ”Walter Cray från Paris. Detektivroman”.

Eftersom den här texten skrevs i början av 1900-talet så innehåller den namn, ord och mått som inte är så bekanta i dag. Därför har vi kompletterat originaltexten med en kortfattad ordlista.

Fakta

Namn: ”Walter Cray från Paris. Författaren Julius Regis kompletta verk nr 3”

ISBN: 978-91-7755-992-4

Publicerad: 2025-05-16.

Utgivare: E-boksförlaget.
Originaltitel: ”Walter Cray från Paris. Detektivroman”.

Författare: Julius Regis (1889–1925).

Mer info: Julius Regis hemsida på Wikipedia.

Bokserie: ”Författaren Julius Regis kompletta verk”. Nummer: 9999.

Tillgängliga format: PDF och EPUB

Storlek PDF-versionen: 308 sidor. 1 Mb.

Storlek EPUB-versionen: 66.000 ord.

  Så här kan du låna e-boken.
Här kan du låna e-boken på biblioteket.
Om ditt bibliotek inte har e-boken i sitt utbud ännu – maila och påminn dem.

  Så här kan du köpa e-boken.
Här finns e-boken hos Adlibris.

Kontakt: E-boksförlagets tjänstgörande redaktör

Det här inlägget postades i Klassiska deckare och har märkts med etiketterna , , . Bokmärk permalänken.